نحوه انتخاب و نصب دستگیره کابینت ؛ آشپزخانه تان را زیباتر کنید!

کابینت ها تقریبا مهم ترین اجزای آشپزخانه هستند و به غیر از نقش مهمی که در سازماندهی و جای دادن لوازم آشپزخانه دارند، تاثیر مهمی نیز روی دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما می گذارند. معمولا وقتی به طراحی دکوراسیون آشپزخانه پرداخته می شود، کابینت ها اولین عناصری هستند که مد نظر قرار می گیرند. این نکته، اهمیت کابینت ها را نشان می دهد. مسلما غیر از طرح، سبک و رنگ خود کابینت ها، دستگیره های آن ها نیز تاثیر زیادی روی زیبایی این عناصر و آشپزخانه دارد. اگر دستگیره ها را با دقت انتخاب و نصب نکنید، چهره دکوراسیون آشپزخانه تان آن طور که باید مطلوب به نظر نخواهد رسید. ما در این مطلب، نحوه انتخاب و نصب دستگیره کابینت را برای شما شرح خواهیم داد. برای آشنایی با نکات این کار، همراه پویانو باشید.

آیا کابینت ها باید حتما دستگیره داشته باشند؟

قبل از این که وارد بحث نحوه انتخاب دستگیره کابینت شویم، بهتر است اشاره کنیم که کابینت های بدون دستگیره هم وجود دارند. در سبک های امروزی تر طراحی داخلی آشپزخانه، بسیاری از کابینت ها بدون دستگیره طراحی و اجرا می شوند. این سبک ها معمولا سبک هایی مثل سبک مدرن و سبک مینیمالیسم هستند.
مسلما دستگیره داشتن یا نداشتن کابینت های آشپزخانه شما به نظر خود شما بستگی دارد. اگر طرفدار سبک مدرن هستید و می خواهید دکوراسیون آشپزخانه تان با توجه به این سبک انجام شود، بهتر است دستگیره را کنار بگذارید، زیرا کابینت های بدون دستگیره، ساده تر هستند و سادگی از خصوصیات بارز سبک مدرن است.
ممکن است تصور کنید که استفاده از کابینت هایی که دستگیره ندارند، سخت و دشوار است، ولی این طور نیست. اکثر کابینت های مدرن و بدون دستگیره، دسته های مخفی دارند که به باز و بسته کردن آن ها کمک می کنند. همچنین از آهنرباهای قوی که داخل درب کابینت قرار داده می شوند نیز برای این منظور استفاده می شود. کابینت های دارای آهنربا با یک فشار کم باز و بسته می گردند.

 

انتخاب دستگیره مناسب برای کابینت

اگر با وجود نکته ای که گفتیم، باز هم تمایل دارید از دستگیره برای کابینت های خود استفاده کنید، باید در انتخاب خود دقت کنید. دستگیره کابینت به غیر از جنبه عملکردی اش که باز و بسته کردن درب کابینت است، جنبه دکوراتیو نیز دارد. این روزها انواع دستگیره کابینت با طرح ها، سبک ها، جنس ها و اندازه های متنوع تولید و عرضه می شود. شاید باور نکنید، اما دستگیره ها می توانند جلوه دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما را دگرگون کنند.
بدون شک، سلیقه خود شما مهم ترین عامل در انتخاب دستگیره کابینت است، اما به خاطر تنوع خیلی زیاد دستگیره ها شاید در میان مدل های مختلفی که پیش رویتان قرار می گیرند، سردرگم شوید. هیچ مشکلی نیست. ما شما را راهنمایی می کنیم.

جنس دستگیره کابینت

درست همان طور که کابینت ها از متریال های گوناگونی ساخته می شوند، دستگیره آن ها نیز می تواند هر جنسی داشته باشد. دستگیره کابینت ممکن است از جنس استیل یا آلیاژهای فلزی، مثل برنج یا برنز باشد. البته دستگیره های دیگری نیز وجود دارند که از چوب تولید می شوند.
این دستگیره ها برای کابینت های چوبی مناسب هستند. سایر دستگیره ها آبکاری شده هستند یا از متریال های دیگری مثل سرامیک، شیشه و کریستال ساخته می شوند. صد البته، دستگیره هایی از جنس پلاستیک نیز وجود دارند که قیمتشان نیز بسیار کم تر از انواع دیگر است. بنابراین، شما می توانید با توجه به سلیقه خود و سبک دکوراسیون آشپزخانه تان دستگیره مناسب را پیدا کنید.

سبک دستگیره کابینت

مسلما در انتخاب دستگیره کابینت باید به سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه و خصوصا کابینت ها توجه کرد. در ادامه برای باز کردن این موضوع، توضیحات بیش تری در اختیارتان قرار خواهیم داد:
  • سبک کلاسیک: احتمالا خودتان می دانید که کابینت های کلاسیک، عموما دارای نقش و نگار هستند و تزیینات زیادی دارند. دستگیره هایی که در تناسب با سبک کلاسیک انتخاب می شوند، پرکار و دارای تزیینات خاص هستند. این دستگیره ها با ظرافت و دقت زیادی ساخته و پرداخته می شوند. دستگیره های سرامیکی، پتینه شده، آویز، برنجی، برنزی و بقیه دستگیره های دارای تزیین برای کابینت های کلاسیک مناسب بوده و می توانند ظاهری لوکس و زینتی به آشپزخانه شما بدهند.
  • سبک مدرن: آشپزخانه های مدرن، برعکس آشپزخانه های کلاسیک، تزیینات اندک دارند یا اصلا تزیینی ندارند. سادگی، خصوصیت اصلی سبک مدرن است. همان طور که اشاره کردیم، اکثر کابینت های سبک مدرن، اصلا دستگیره ندارند، اما می توان از دستگیره های ساده برای آن ها استفاده کرد. دستگیره های بلند و کشیده که سادگی زیادی دارند، بهترین انتخاب برای آشپزخانه های مدرن هستند. اگر از دستگیره های کشیده فلزی استفاده کنید، هارمونی خوبی بین آن ها و وسایل الکتریکی آشپزخانه ایجاد خواهید کرد.
  • سبک ترنزیشنال: هیچ لزومی ندارد که خودتان را محدود به یکی از دو سبک بالا کنید. آشپزخانه شما می تواند سبکی بین کلاسیک و مدرن داشته باشد. به این سبک، ترنزیشنال می گویند. اگر آشپزخانه تان چنین سبکی دارد، می توانید از دستگیره های ساده یا تزیینی استفاده کنید. دستگیره های توکار نیز جزو گزینه هایی می باشند که برای کابینت های نئوکلاسیک مناسب هستند.

اندازه دستگیره کابینت

نکته دیگری که باید در هنگام انتخاب دستگیره برای کابینت های آشپزخانه خود مد نظر قرار دهید، تناسب داشتن اندازه کابینت با اندازه دستگیره است. برای کابینت هایی که بلندتر و عریض تر هستند، دستگیره های بزرگ تر پیشنهاد می شوند، زیرا باعث می شوند باز کردن درب کابینت ها راحت تر باشد و تناسب نیز برقرار گردد.
این روزها طراحان و سازندگان کابینت برای دکوراسیون آشپزخانه، جهت سازماندهی بهتر لوازم، از کشوهای کشیده و بزرگ بهره می گیرند. این کشوها اگر اندازه بزرگی داشته باشد، بهتر است دو دستگیره در دو بخش انتهایی دارا باشند. این کار باعث راحتی بیش تر در استفاده و ماندگاری می شود.
برای کابینت هایی که درب کوچک دارند، دستگیره های تک پیچ بهتر خواهند بود. البته استفاده از دستگیره های دو پیچ با اندازه کوچک نیز مشکلی ندارد.
به خاطر داشته باشید که تناسب در دکوراسیون داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است، پس تناسب اندازه دستگیره و کابینت را فراموش نکنید.

 

بزرگ نمایی و خطای دید با کمک دستگیره ها

یکی از نکات جالبی که باید درباره دستگیره کابینت بدانید، این است که دستگیره ها می توانند باعث بزرگ تر جلوه کردن آشپزخانه شما بشوند. چطور؟ اگر فرم و اندازه دستگیره ها را به درستی انتخاب کنید، خطای دید ایجاد شده باعث می شود آشپزخانه تان بزرگ تر از چیزی که در واقعیت هست، جلوه کند.
اگر آشپزخانه ای دارید که سقف کوتاهی دارد، بهتر است در کنار امتداد دادن کابینت ها تا سقف، از دستگیره های عمودی برای آن ها استفاده کنید. این تکنیک باعث می شود دیوارهای آشپزخانه شما کشیده تر شوند و سقف، بلندتر به نظر برسد.
اگر آشپزخانه ای دارید که از نظر پهنا کوچک به نظر می رسد، از دستگیره های افقی استفاده کنید. این دستگیره ها، آشپزخانه تان را عریض تر جلوه می دهند.
توصیه می شود برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک از دستگیره های شلوغ و دارای تزیینات زیاد بهره نگیرید. دستگیره های ساده تر باعث می شوند ظاهر آشپزخانه تان یکدست و ساده باشد و از این رو برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک، مناسب ترند.
نکاتی که عنوان شد، پیشنهاداتی هستند که کمک می کنند هماهنگی بهتری بین دستگیره ها و کابینت ها ایجاد کنید، اما شما مجبور نیستید حتما طبق این اصول عمل کنید.
شما می توانید از دستگیره های خاص برای دکوراسیون آشپزخانه تان بهره ببرید. با استفاده از گزینه های فانتزی، قادر خواهید بود چهره شاخص و متفاوتی به آشپزخانه خود ببخشید. مثلا می توانید از دستگیره های رنگی یا انواعی که شکل های خاص دارند، استفاده کنید.
البته باز هم نباید تناسب را فراموش کنید. به عنوان نمونه، خوب نیست برای دکوراسیون کلاسیک از دستگیره های فانتزی و رنگی استفاده نمایید.
هر نوع دستگیره ای که برای کابینت های خود انتخاب می کنید، باید پیش از پرداخت هزینه و عملیات نصب، روی کابینت های شما امتحان شود. به این شکل می توانید ببینید که آیا دستگیره انتخاب شده با کابینت های آشپزخانه تان همخوانی دارد یا خیر. در پایان نیز به خاطر داشته باشید که دستگیره انتخابی شما باید طوری باشد که در استفاده از آن راحت باشید. این نکته بر دیگر نکات انتخاب دستگیره، ارجحیت دارد.

نصب دستگیره کابینت

نصب دستگیره ها نیز مثل انتخاب آن ها در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه شما نقش دارد. برای کسانی که تا به حال، دستگیره کابینت نصب نکرده اند، این کار ممکن است کمی چالش برانگیز و سخت به نظر برسد، اما با اجرای نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، شما می توانید به سادگی از پس این کار بر بیایید.
برای نصب دستگیره نیازی نیست هر یک از درب ها را به صورت مجزا اندازه بگیرید. یادتان باشد که پیش از سوراخ کردن درب کابینت ها باید نقاط مورد نظر را علامت بزنید. وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. برای این کار به مته، متر و مداد نیاز دارید. ابتدا تعیین کنید که می خواهید دستگیره را کجا قرار دهید. دستگیره ها باید یک اینچ از لبه درب کابینت فاصله داشته باشند. مقدار فاصله دستگیره از بالا به نظر خودتان بستگی دارد، اما دستگیره کابینت های بالایی را نباید آن قدر بالا نصب کرد که باز و بسته کردن درب کابینت دشوار شود.
دستگیره کابینت را روی یک سطح ساف قرار دهید و آن را اندازه گیری کنید. محل نصب دستگیره را روی درب علامت گذاری کنید. ابتدا از یک میخ یا سوراخ کن برای ایجاد سوراخ آزمایشی استفاده کنید و سپس، سوراخ نهایی را به وسیله مته ایجاد نمایید. سر مته شما باید هم اندازه یا کمی بزرگ تر از قطر سوراخ در درب کابینت باشد. بقیه درب های کابینت را نیز به همین شکل علامت گذاری و سوراخ کنید.
شما باید فرایند اندازه گیری، علامت زدن و سوراخ کردن با دقت را برای همه کابینت ها انجام دهید، پس کار را به صورت حدودی و تقریبی پیش نبرید، زیرا در نهایت باعث می شود دستگیره ها بالا و پایین باشند و هماهنگ به نظر نیایند. پس از سوراخ کردن، پیچ دستگیره را پشت درب کابینت قرار دهید و آن را محکم کنید تا دستگیره به صورت کامل به درب متصل شود. دقت کنید که پیچ مناسبی انتخاب کنید. این مرحله را نیز برای همه کابینت ها انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست