کابینت اکریلیک یا کابینت ممبران ، کدام کابینت آشپزخانه مناسب تر است؟

کابینت اکریلیک یا کابینت ممبران : کابینت های آشپزخانه تنها بخش مهمی از آشپزخانه نیستند، بلکه در کل محیط خانه فضای اصلی برای جاسازی اشیاء به شمار می روند. این کابینت ها که لوازم مورد نیاز برای آشپزی و غذاخوردن را در آن ها نگه داری می کنیم، باید راحت تمیز شده، مقاوم، مستحکم و دارای طراحی ای کارآمد باشند. کابینت آشپزخانه با در نظر گرفتن این ویژگی ها نسبت به سایر کمد های موجود در خانه، مکانی بسیار حساس و مهم برای جاسازی اشیاء به شمار می روند.
به همین دلیل زمانی که می خواهید کابینت های آشپزخانه را بازسازی کرده و یا برای آشپزخانه جدید کابینت تهیه کنید، مدلی را انتخاب کنید که دارای این ویژگی ها باشد و برای این منظور باید جنس مناسب را برای آن انتخاب کنید.
کابینت ها اصلی ترین عنصر در دکوراسیون آشپزخانه بوده و معمولا سطح رویی کابینت ها (صفحه کابینت)، کاشی های کف و دیوار و حتی رنگ لوازم برقی نیز بر اساس مدل کابینت ها انتخاب می شوند. این موضوع بدین معنا است که علاوه بر جنس کابینت ها، مدل و طراحی آن ها نیز بسیار اهمیت دارد. برای این که کابینتی داشته باشید که هم سلیقه شما را به نمایش گذاشته و هم نیازهایتان را بر طرف کند باید تمام این موارد را در نظر داشته باشید.
امروزه مواد اصلی تشکیل دهنده بسیاری از لوازم و اشیاء صنعتی، چوب های تولید شده ای مانند نئوپان و ام دی اف هستند. زمانی که صحبت از کابینت های آشپزخانه می شود، این چوب های تولید شده با روش های مختلف لایه سازی دارای روکشی صاف و مقاوم شده و در نتیجه تبدیل به کابینت هایی از جمله ممبران و یا اکریلیک می شوند.
در واقع چوب های طبیعی و چوب هایی که به طور صنعتی تولید نمی شوند، در دنیای مبلمان و به خصوص در کابینت های آشپزخانه بسیار کم کاربرد بوده و زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند. زیرا چوب های طبیعی هر چه قدر هم که عمر طولانی و ماندگار داشته باشند، نسبت به چوب های مصنوعی مقاومت کمتری در برابر رطوبت و آلودگی دارند.
به همین دلیل بهترین انتخاب برای کابینت های آشپزخانه، چوب های مصنوعی ای مانند اکریلیک و ممبران هستند که در سال های اخیر نیز بسیار محبوب و پرکاربرد شده اند. البته مدل اکریلیک با وجود سختی، سنگینی و مقاومت بیشتر و حتی با وجود گران تر بودن برای کابینت ها مناسب تر است. اما مدل ممبران نیز با تنوع رنگ و طرح هایی که دارد امتیازات ویژه ای را در اختیار شما قرار می دهد. اما کدام یک از این دو مدل انتخاب بهتری خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش با بالسا دکور همراه باشید:

  • تکنولوژی تولید کابینت اکریلیک و ممبران

ابتدا تکنولوژی تولید کابینت های ممبران و اکریلیک را بررسی کنیم که در واقع تفاوت اصلی میان این دو مدل به شمار می رود. درب های کابینت های ممبران به طور کلی از ام دی اف، پی وی سی و چسب تشکیل شده و با ترکیب این ۳ مواد بای کدیگر تولید می شود.
از نظر فنی مواد پی وی سی در یک میزان حرارت مشخص و با دستگاه های پرس مخصوص بر روی صفحه های ام دی اف چسبیده و کابینت های ممبران تولید می شوند. پی وی سی موجود بر روی کابینت ممبران به طور یکپارچه تمام زوایا، ضخامت ها و برآمدگی های درب را به صورت ۳ بعدی می پوشاند.
کابینت های اکریلیک با پوشانده شدن سطح رویی صفحه های ام دی اف با یک روکش براق و صاف تولید می شوند. در این نوع کابینت به دلیل این که مانند کابینت ممبران با شیوه پکپارچه و ۳ بعدی تولید نمی شود، کناره های کابینت اکریلیک با نوار های جداگانه و مخصوص در رنگ های مختلف پوشانده می شود.
شیوه متفاوت تولید این دو مدل کابینت دلیل تفاوت در زیبایی ظاهری آن ها نیز به شمار می رود. تنوع رنگ و مدل های کابینت ممبران از کابینت اکریلیک بسیار بیشتر است، اما کابینت های اکریلیک نیز با وجود محدودیت در رنگ و طرح، به دلیل درخشش زیبا و مقاومتی که دارند بسیار کارآمد هستند.

  • ویژگی های متمایز کننده

به کار بردن کابینت ممبران و یا اکریلیک در واقع تفاوت های بسیار بارزی در ظاهر آشپزخانه ایجاد می کند. البته در میان این دو کابینت، تفاوتی که بتوان گفت یکی از آن ها خوب و دیگری بد است وجود ندارد، اما هر دوی آن ها دارای امتیازات و معایبی هستند. امروزه امتیازات کابینت های اکریلیک بسیار مطرح است، اما در واقع این انتخابی کاملا شخصی به شمار می رود. روش تولیی این محصولات که در بالا بیان شد، هم از نظر کاربرد و هم از نظر زیبایی این دو مدل را از یکدیگر جدا می کند:

تنوع

در راس مزیت های کابینت ممبران تنوع در رنگ و طرح های آن قرار دارد. با توجه به امکاناتی که نوع تولید این کابینت در اختیار ما قرار می دهد، می توان ظاهر آن را در طرح و نقش های متفاوتی تولید کرد. توانایی تولید کابینت ممبران در طرح و رنگ های متفاوت و طراحی آشپزخانه ای متفاوت و منحصر به فرد، دلیل اصلی انتخاب این مدل کابینت به شمار می رود.

استحکام

کابینت های اکریلیک با ویژگی استحکام و مقاوت بالایی که دارند مطرح هستند. مدل اکریلیک که نسبت به ممبران دارای رنگ های محدودی بوده و امکان ایجاد طرح بر روی آن نیز وجود ندارد، با ظاهر براق و مقاومت بالای خود این محدودیت ها را به یک امتیاز تبدیل کرده است.
کابینت های اکریلیک عمر بسیار بیشتری نسبت به ممبران داشته و به دلیل ویژگی ضد خشی که دارند نیز بسیار پرطرفدار  و پرکاربرد هستند. البته هر چه قدر هم که کابینت های اکریلیک با ظاهر براق خود شناخته شوند، اما در صورت تمایل می توانید به صورت مات نیز از آن ها استفاده کنید.

زیبایی

کابینت اکریلیک با ظاهر براق، صاف و یکدست خود فضایی بسیار جذاب به آشپزخانه می بخشد. اگر به دنبال کابینتی شیک و چشمگیر هستید این مدل کابینت برای شما مناسب خواهد بود. کابینت اکریلیک برای ایجاد آشپزخانه ای دلباز، مجلل و شیک با دکوراسیونی مدرن بسیار ایده آل است. البته از سطح براق در کابینت های ممبران نیز می توان استفاده کرد، اما مانند کابینت اکریلیک ظاهری بازتابنده و زیبا به دست نخواهد آمد.
هر چه قدر هم که مدل اکریلیک دارای ظاهری مجلل و زیبا باشد، اما به دلیل امکان ایجاد طرح های متفاوت در مدل ممبران می توان آشپزخانه ای متفاوت طراحی کرد. در نهایت هر دو مدل از نظر زیبایی برای طراحی آشپزخانه ای زیبا دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند و بستگی به سلیقه شخصی دارد که بخواهید از کدام مدل استفاده کنید.

تنوع در رنگ و طرح

سطوح اکرولیک سال ها است که در رنگ های بسیار زنده و درخشان تولید می شوند. اما در مدل ممبران رنگ های بسیار متنوع تری وجود داشته و تنالیته های مختلف رنگ ها به صورت براق و یا مات موجود است. علاوه بر رنگ، در کابینت های ممبران می توان از برجستگی های چوبی برای ایجاد طرح های مختلف نیز استفاده کرد.

مقاومت و نگهداری

کابینت های اکریلیک در برابر خط و خش مقاوم بوده و بعد از سال ها لکه و زدگی پیدا نکرده و درخشش و زیبایی خود را از دست نمی دهند. البته براق بودن این کابینت ها معایبی نیز به همراه دارد؛ سطح براق لکه و کثیفی را بیشتر نشان داده و در صورت لمس کردن آن جای دست و اثر انگشت ها بر روی آن باقی می ماند و نیاز به تمیزی بیشتری دارند. البته تمیز کردن و نگه داری هر دوی این مدل ها بسیار ساده است. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که کابینت ممبران در مقاوم رطوبت و حرارت مقاومت بیشتری نسبت به مدل اکریلیک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست